Już od lipca 2016 roku niektórzy podatnicy będą zobowiązani do przekazywania danych z ksiąg podatkowych i dowodów księgowych na żądanie organu podatkowego w formie ujednoliconego pliku elektronicznego, czyli tzw. Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK). Przystępując do wdrożenia JPK należy zaplanować nakłady ekonomiczne przeznaczone na jego implementację oraz upewnić się, za co i w jakiej wysokości grożą kary.
W jaki sposób należy przekazywać dane
Nowe regulacje dotyczące Jednolitego Pliku Kontrolnego są wynikiem zmiany ustawy Ordynacja Podatkowa (Dz.U. z 1997 r., poz. 926 ze zm.) wprowadzonej ustawą z 10 września 2015 r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2015 r., poz.1649). Przekazywanie dokumentów będzie się odbywało za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej przy użyciu kwalifikowanego certyfikatu poprzez bramkę Ministerstwa Finansów lub za pośrednictwem nośników zewnętrznych odpowiednio oznakowanych np. pendrive, płyta DVD.
Z tego e-booka dowiesz się:
W jakim terminie należy dostarczyć dane w zakresie ewidencji VAT
Od 1 lipca 2016 r. tzw. duzi przedsiębiorcy mają obligatoryjny obowiązek dostarczania danych organom podatkowym w zakresie prowadzenia ewidencji VAT za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu.
Skorzystaj z wyjątkowej szansy i pobierz e-book na temat Jednolitego Pliku Kontrolnego. Będziesz wiedzieć, kiedy i jak wdrożyć JPK oraz jak zaplanować nakłady ekonomiczne przeznaczone na implementację JPK.