Dowiedz się, które auta uznawane są w przepisach za osobowe

Dowiedz się, które auta uznawane są w przepisach za osobowe
Definicja samochodu na potrzeby rozliczeń w podatku dochodowym
Zgodnie z zapisem art. 5a pkt 19a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT) i art. 4a pkt 9a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: ustawa o CIT) samochód osobowy to pojazd samochodowy w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 ton, konstrukcyjnie przeznaczony do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą, z wyjątkiem:
a) pojazdu samochodowego mającego jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą:
• klasyfikowanego na podstawie przepisów o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van lub
• z otwartą częścią przeznaczoną do przewozu ładunków;
b) pojazdu samochodowego, który posiada kabinę kierowcy z jednym rzędem siedzeń i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków, jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu;
c) pojazdu specjalnego, jeżeli z dokumentów wydanych zgodnie z przepisami o ruchu drogowym wynika, że dany pojazd jest pojazdem specjalnym, i jeżeli spełnione są również warunki zawarte w odrębnych przepisach, określone dla następujących przeznaczeń:
• agregat elektryczny/spawalniczy,
• do prac wiertniczych,
• koparka, koparka-spycharka,
• ładowarka,
• podnośnik do prac konserwacyjno-montażowych,
• żuraw samochodowy;
d) pojazdu samochodowego określonego w przepisach wydanych na podstawie art. 86a ust. 16 ustawy o podatku od towarów i usług (dalej: ustawa o VAT).
Upewnij się, czy quad to również auto wg przepisów
Od 1 kwietnia 2014 roku ustawodawca wprowadził legalną definicję samochodu osobowego na potrzeby podatków dochodowych. Istotne znaczenie ma fragment „(…) pojazd samochodowy w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym”. Dzięki niemu pod tę definicję podlegają „pojazdy silnikowe, których konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h” (art. 2 pkt 33 Kodeksu drogowego), w tym quady, motocykle czy samochody osobowe. Dodatkowo wprost w ustawie został wprowadzony wykaz przeznaczeń pojazdów specjalnych – poprzednio wystarczającym dowodem były dokumenty zaświadczające, że pojazd jest pojazdem specjalnym. Zmiany te spowodowały jeszcze dokładniejsze ujednolicenie przepisów ustawy o PIT i ustawy o CIT z zapisami ustawy o VAT.
Warto zapamiętać:
- Na gruncie podatku dochodowego bardzo istotne jest rozróżnienie samochodu osobowego od samochodu niebędącego osobowym, ponieważ nie wszystkie wydatki związane z tym pierwszym mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.
- Od 1 kwietnia 2014 roku ustawodawca wprowadził legalną definicję samochodu osobowego na potrzeby podatków dochodowych. Istotne znaczenie ma fragment „(…) pojazd samochodowy w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym”. Dzięki niemu pod tę definicję podlegają „pojazdy silnikowe, których konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h” (art. 2 pkt 33 Kodeksu drogowego), w tym quady, motocykle czy samochody osobowe.
Zbiór informacji na temat rozliczeń podatkowych auta wykorzystywanego w działalności gospodarczej znajdziesz w e-kursie Samochód w firmie - rozliczenia podatku VAT, CIT/PIT oraz UoR w praktyce.
Po szkoleniu zdobędziesz pewność:
- jak ustalić wartość początkową samochodu ciężarowego i osobowego wykorzystywanego w działalności mieszanej oraz przy współwłasności,
- czy można podwyższyć cenę nabycia o nakłady poniesione na dostosowanie auta do potrzeb firmy,
- jakie dla samochodów osobowych ustawodawca przewidział ograniczenie rozliczania w kosztach odpisów amortyzacyjnych,
- jak ustalić stawkę amortyzacyjną.
Zacznij e-kurs już dziś! Kliknij tu »