Rok 2016 to dla jednostek samorządu terytorialnego poważne zmiany, które wynikają z ustawy z 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy o samorządzie terytorialnym oraz niektórych innych ustaw.
Zdobądź wiedzę z zakresu nowych przepisów w ustawach samorządowych, które obowiązują od 2016 roku, by bezbłędnie je stosować i optymalizować efekty swojej pracy. Od 2016 roku obowiązuje większość przepisów ustawy z 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz niektórych innych ustaw. Jak podkreślają pomysłodawcy, zmiany służące usprawnieniu funkcjonowania jednostek samorządu terytorialnego mają na celu ułatwienie realizacji zadań, które gminy, powiaty i samorządy województw wykonują na rzecz obywateli. Z tej publikacji dowiesz się, na czym polegają nowe zasady oraz jak prawidłowo je stosować.
Rok 2016 to dla jednostek samorządu terytorialnego poważne zmiany, które wynikają z ustawy z 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy o samorządzie terytorialnym oraz niektórych innych ustaw.
Nowelizacja dokonuje zmian w takich obszarach prawa, jak:
1) ustawa o samorządzie gminnym, powiatowym, województwa,
2) ustawa o finansach publicznych,
3) ustawa o rachunkowości,
4) ustawa o systemie oświaty i o pomocy społecznej.
Przez modyfikację tych regulacji ma nastąpić zwiększenie samodzielności i elastyczności działania jednostek samorządu terytorialnego. Łatwiejsza też będzie współpraca oraz możliwość łączenia jednostek samorządu terytorialnego.
Jakie zasady łączenia się samorządów wprowadza nowelizacja od 2016 roku
W myśl nowych przepisów możliwość zapewniania wspólnej obsługi administracyjnej, finansowej i organizacyjnej jednostek należących do sektora finansów publicznych (centra usług), a także opracowanie podstawy prawnej do tworzenia związków powiatowo-gminnych przyczyni się do lepszej współpracy między tymi jednostkami samorządu. Zapoznaj się z treścią eBooka, by poznać zasady łączenia się samorządów od 2016 roku.
Ponadto dowiesz się:
Na czym polegają zmiany w zakresie odpowiedzialności kierownika
Nowelizacja ustawy o samorządzie gminnym, która zacznie obowiązywać od 2016 roku wprowadza nową instytucję, tzw. outsourcing usług, czyli wspólną obsługę organizacyjną, administracyjną i finansową dla jednostek organizacyjnych jednostki samorządu terytorialnego znaną do tej pory jedynie jednostkom oświatowym. Zmieni się jednocześnie zakres odpowiedzialności kierownika jednostki oraz księgowych za sprawy rachunkowe w jsfp.
Sprawdź, czego jeszcze dowiesz się z na temat nowych przepisów w ustawach samorządowych, które obowiązują od 2016 roku. Ta wiedza sprawi, że bezbłędnie odpowiesz na pytania szefa z tego zakresu i zyskasz jego uznanie.
Łączenie jednostek samorządu terytorialnego
Wspólna obsługa finansowa i administracyjna
Przepisy ustaw samorządowych w zakresie usług wspólnych
Wspólna obsługa a odpowiedzialność kierownika
Odpowiedzialność księgowego
Zmiany w ustawie o rachunkowości
System oświaty i informacja oświatowa
Skorzystaj z wyjątkowej szansy i pobierz eBook „Wspólna księgowość i inne zmiany w ustawach samorządowych w 2016 roku”, by zdobyć praktyczną wiedzę, dzięki której nikt nie zakwestionuje Twoich kompetencji. Z łatwością odpowiesz na pytania: czy wprowadzone zmiany odciążą kierownika jednostki oraz w jaki sposób.
Data wydania: 08-10-2015
Liczba stron: 19
split payment