Oprócz powyżej wskazanych metod dla celów (wyłącznie) zarządczych można stosować:
Oprócz powyżej wskazanych metod dla celów (wyłącznie) zarządczych można stosować:
Metoda naturalna
To inaczej metoda jednostek produkcyjnych. Polega na uzależnieniu wielkości odpisów amortyzacyjnych od wielkości osiągniętych efektów ekonomicznych. Zużycie środka trwałego jest jednakowe na każdą jednostkę jego pracy[1]. Aby obliczyć stawkę amortyzacyjną, środek trwały należy podzielić przez ilość jednostek pracy. Okres użytkowania środka trwałego jest określony poprzez wykonaną pracę ilościowo.
Metoda naturalna klasyfikuje metody oparte na nakładach i efektach, a więc:
- metodę godzin pracy jako nakłady;
- metodę wydajności pracy jako efekty.
Zastosowanie metody naturalnej zdeterminowane jest:
1. oszacowaniem maksymalnej sprawności wytwórczej na samym początku przyjęcia środka trwałego do używania;
2. określeniem efektywności danego środka, np. poprzez ilość produktów, jakie jest w stanie wygenerować w danym okresie czasu.
Z tej lekcji zapamiętaj:
ü Dla celów (wyłącznie) zarządczych można stosować metody progresywne, naturalne, mieszane i specjalne.
ü Metoda naturalna to inaczej metoda jednostek produkcyjnych. Polega na uzależnieniu wielkości odpisów amortyzacyjnych od wielkości osiągniętych efektów ekonomicznych. Zużycie środka trwałego jest jednakowe na każdą jednostkę jego pracy.
ü Aby obliczyć stawkę amortyzacyjną, środek trwały należy podzielić przez ilość jednostek pracy. Okres użytkowania środka trwałego jest określony poprzez wykonaną pracę ilościowo.
W następnej lekcji znajdziesz odpowiedź na pytanie jakie są metody amortyzacji środków trwałychdla celów podatkowych. Przedstawimy Ci przykład amortyzacji liniowej samochodu, możliwość podwyższenia stawek amortyzacyjnych oraz ważne interpretacje podatkowe.
[1] Rachunkowość finansowa w teorii i praktyce, R. Niemczyk, Oficyna W-wa 2013, s. 338