Podatek od towarów i usług z założenia powinien być neutralny dla przedsiębiorcy. Jego koszt powinien obciążać finalnego nabywcę towaru lub usługi (konsumenta). W praktyce zasada ta jest realizowana poprzez prawo do odliczenia od podatku należnego kwot VAT naliczonego w poprzedniej fazie obrotu.
Aby móc odliczyć od podatku należnego kwot VAT naliczonego w poprzedniej fazie obrotu przedsiębiorca musi spełnić kilka warunków. Jednym z nich jest otrzymanie od sprzedawcy faktury VAT. Musi ona oczywiście być prawidłowa (poprawna). Trzeba pamiętać, że niektóre wady tych dokumentów wyłączają prawo do odliczenia wykazanego w nich podatku.
W tej publikacji podpowiadamy, jak dokonać prawidłowej oceny faktur pod kątem ich poprawności, a także – które wykryte ewentualnie błędy będą skutkować brakiem prawa do odliczenia VAT.
Sprawdź, czego jeszcze dowiesz się z eBooka o tym, które wady w fakturach VAT mogą skutkować brakiem prawa do odliczenia VAT:
- Faktura jest podstawowym dokumentem umożliwiającym odliczenie
- Poprawność faktury nie gwarantuje prawa do odliczenia
- Fiskus toleruje błędy mniejszej wagi
- Szeroki katalog błędów bez wpływu na odliczenie
- Poważne wady faktury pozbawiają prawa do odliczenia
- Błędy w fakturze można poprawić
Skorzystaj z wyjątkowej szansy i pobierz eBook „Błędy w fakturach a odliczanie VAT”, by wiedzieć na pewno czy podatnik, który otrzymał wadliwą fakturę ma prawo do odliczenia wynikającego z niej podatku naliczonego, jeśli błąd w tym dokumencie jest mniejszej wagi.